Symbol złota Au, na układzie okresowym pierwiastków, pochodzi od łacińskiego słowa aurum, oznaczającego jutrzenkę – jasność poprzedzającą ukazanie się słońca na horyzoncie. Kuszący żółty kolor tego metalu szlachetnego sprawił, że złoto stało się cennym elementem biżuterii, przez wieki służyło jako pieniądz i do dzisiaj uchodzi za bezpieczną przystań dla inwestorów, a banki centralne wciąż powiększają rezerwy złota. Zdumiewające jest, że całe złoto, które zostało wydobyte do tej pory, zmieściłoby się w sześcianie o boku długości 21 metrów. Poznaj inne fakty i ciekawostki na temat złota.
1 uncja trojańska (skrót oz) to najpopularniejsza jednostka wagi złota, prawie wszystkie złote monety bulionowe są produkowane i sprzedawane w oparciu o uncję trojańską, jej części ułamkowe oraz wielokrotności.
19,3 kilograma czystego złota zmieści się w litrowym słoiku. Złoto charakteryzuje się bardzo wysoką gęstością, która wynosi 19,3 g/cm³, dla porównania gęstość srebra to 10,5 g/cm³.
31,103 gramów waży trojańska uncja złota. Gramy oraz kilogramy, jako jednostki masy, możemy najczęściej spotkać w odniesieniu do sztabek inwestycyjnych oraz biżuterii.
79 to liczba atomowa złota, określa ile protonów znajduje się w jądrze atomu złota.
107,6 miliona uncji trojańskich to szacunkowa ilość złota, która zostanie wyprodukowana na całym świecie w 2019 roku i rośnie w tempie około 1% rocznie.
128,6 ton wynoszą polskie rezerwy złota. NBP powiększył rezerwy o 25,7 ton złota w zeszłym roku, zakup spowodował, że rezerwy złota w Polsce osiągnęły najwyższy poziom od 1983 roku.
250 kilogramów waży największa sztabka złota na świecie, którą możemy podziwiać w japońskim muzeum Toi Goi. Sztaba, której ma wymiary wynoszą 45,5 cm x 22,5 cm x 17 cm, została wyprodukowana przez Mitsubishi Materials Corporation.
400 uncji waży standardowa sztabka złota przechowywana w skarbcach i sprzedawana na rynku międzynarodowym przez banki centralne i dealerów kruszców. Akredytowane przez LBMA sztabki złota posiadają dokładną zawartość złota w przedziale od 350 uncji do 430 uncji a minimalna wymagana czystość wynosi 99,5%.
585 to próba złota najczęściej spotykana w biżuterii na polskim rynku, innym oznaczeniem dla tego rodzaju złota jest 14 karatów. Próba określa nam zawartość złota w stopie metalu i jest wyrażona w promilach, tak więc pierścionek próby 585, zawiera 58,5% czystego złota.
1064 °C wynosi temperatura topnienia złota. Jubilerzy tworzą stopy złota z mniej szlachetnymi metalami i zmieniają temperaturę topnienia, kolor, twardość, ciągliwość i inne właściwości złota.
1848 rok był rokiem, w którym wybuchła kalifornijska gorączka złota, kiedy James W. Marshall znalazł pierwszy samorodek złota nad rzeką American.
2332 uncje, czyli około 72,5 kilograma, taka szacunkową wagę miał największy samorodek złota o nazwie „Welcome Stranger” wydobyty w 1869 roku a jego odkrywcami byli poszukiwacze złota: John Deason oraz Richard Oates.
2807 °C taka jest temperatura wrzenia żółtego metalu.
4582 ton złota znajduje się w słynnym amerykańskim skarbcu Fort Knox na terenie bazy wojskowej w stanie Kentucky. Skarbiec powstał w 1936 roku na mocy ustawy podpisanej przez F.D. Roosevelta, tej samej, która zarządzała również konfiskatę złota w 1933 roku.
5000 p.n.e. w Europie pojawiły się pierwsze wyroby z miedzi i złota. Kiedy opanowano metody obróbki metali, pojawiły się pierwsze bransolety do noszenia na rękach i nogach oraz złote naszyjniki z kamieniami szlachetnymi. Popularne były również amulety, które miały towarzyszyć człowiekowi również po śmierci.
91 700 ton złota zostało przetworzonych na biżuterię, około połowa wydobytego złota została wykorzystana w przemyśle jubilerskim, który pozostaje największym odbiorcą tego szlachetnego metalu.
187 200 ton wynosi ilość wydobytego złota wynika z analiz przeprowadzonych przez Światową Radę Złota.
1 000 000 dolarów australijskich to wartość nominalna największej monety na świcie, która waży 1 tonę i została wyprodukowana w 2011 roku na cześć serii monet bulionowych Australijski Kangur.